16.11.2012

Apetyt na destrukcję


Tytuł:Patrząc jak krwawisz. Saga Guns N’ Roses
Autor: Stephen Davis
Wydawca: Kagra
Liczba stron: 408
Rok wydania: 2011
Gatunek: dokumentalna
Recenzent: Maligna




Nowy Jork. Północny Manhattan. 1980 rok. Tu rozpoczyna się historia prawdziwego ulicznego gangu i późniejszych gigantów rocka. Saga sięga do młodości każdego członka zespołu, by następnie zobrazować ogromną eksplozję jego popularności i w ostateczności zagłębić czytelnika w smutnej opowieści o rozpadających się więziach. Stephen Davis opisuje legendę róż i pistoletów.

Autor z niezwykłą precyzją przedstawia czytelnikom najdrobniejsze szczegóły, umożliwiając w ten sposób dokładne utworzenie obrazu zdarzenia w wyobraźni i jednocześnie ułatwia to, używając przystępnego, potocznego języka. Davis oprócz kariery muzycznej Guns N’ Roses i historii powstania zespołu odsłania przed nami życie prywatne muzyków. Wyjawia najbardziej wyuzdane sytuacje i nie przebiera w słowach. Opowiada o problemach psychicznych, nałogach, przestępstwach, wypadkach i aktach seksualnych, ale nie zapomina o inspiracjach, marzeniach i chemii oddziałującej między członkami Guns N’ Roses.

Czytając biografię Gunsów można się pośmiać, wzruszyć, jak i zwyczajnie oburzyć. W książce Davis opisuje dużo komicznych sytuacji, które miały miejsce na trasach koncertowych i jeszcze zanim hard rock Gunsów zawładnął światem. Nowi, młodzi fani będą mocno zaskoczeni, a ich wyobrażenie o muzykach może ulec mniejszej lub większej zmianie.

W sadze zawarte są dokładne interpretacje tekstów piosenek, przyczyny i miejsca ich powstania. Najciekawszą częścią dotyczącą interpretacji jest opis wszystkich utworów z debiutanckiej płyty Guns N’ Roses „Appetite for destruction”, a także tych, które stworzono w tym samym czasie, a które pojawiły się w późniejszych wydaniach. Dowiadujemy się między innymi, że „It’s so easy” to utwór Duffa i Westa (nie należał on do Guns N’ Roses, choć Gunsi nazwali go „szóstym członkiem zespołu”, uwieczniając go w podziękowaniach na płycie), a zainspirowało ich życie przed zawarciem kontraktu i później: nagłe zainteresowanie płci żeńskiej i płynące z tego korzyści. Najlepiej opisuje to sam Duff: „Nagle to stało się takie proste. I właśnie o tym powstało ‘It’s so easy”. Ciekawa jest również historia „Rocket Queen”, ponieważ powstawała w bardzo niekonwencjonalny sposób, oraz opowieść o Michelle, która najpierw oskarżyła Axla W. Rose’a o gwałt, a w późniejszym czasie się z nim zaprzyjaźniła, w wyniku czego powstała piosenka zatytułowana jej imieniem. Z kolei „Sweetchild O’ mine” jest pierwszym singlem Guns N’ Roses, który zdobył pierwsze miejsce w rankingu Billboard Hot 100. Autorem tekstu jest Axl, a piosenkę skierował do swojej narzeczonej Erin Everly.

„Patrząc jak krwawisz. Saga Guns N’ Roses” to lektura, po którą powinien sięgnąć każdy młody fan, chcący dowiedzieć się o Gunsach czegoś więcej niż tylko nazwisk członków zespołu. Książka może się okazać absorbująca także dla ludzi nie mających wiele do czynienia z rockiem. Biografia najniebezpieczniejszego zespołu na świecie i zbawców rocka czeka na każdego czytelnika żądnego mocnych wrażeń.

Copyright © 2012 Maligna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz