16.11.2012

Spacer po starożytnym Egipcie


Tytuł:Mity i symbole starożytnego Egiptu
Autor: Andrzej Niwiński
Wydawca: Bertelsmann Media
Rok wydania: 2002
Recenzent: Maligna
Gatunek: dokumentalna


Książka Andrzeja Niwińskiego to zbiór mitów starożytnego Egiptu oraz występujących w historii tego kraju symboli. W „Mitach i symbolach starożytnego Egiptu” można znaleźć nie tylko dokładny opis ówczesnej religii Egipcjan, ale i fotografie przedstawiające różne zabytki egipskiej kultury, na przykład malowidła naścienne, wzorzyste sarkofagi, posągi, mumie i inne fascynujące elementy tradycji i wyznań. Oprócz fotografii książka zawiera także rysunki obrazujące sytuacje z danego mitu. Jest ich około 130 i pozwalają czytelnikowi nie tylko wyobrazić sobie zdarzenie, ale zagłębić się w stylu rysowania obywateli starożytnego Egiptu.

Język, jakim napisana została książka sprawia, że lektura wciąga od pierwszej strony i lekko się ją czyta. Z „Mitów i symboli starożytnego Egiptu” można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, o których bez przeczytania książki Andrzeja Niwińskiego czytelnik nie miałby zielonego pojęcia. Jako przykład mogą posłużyć: geneza imienia Zuzanna, podobieństwa występujące między religią starożytnego Egiptu i Grecji oraz skład panteonu egipskiego.

Religia i kultura egipska jest niezwykle interesująca, często owiana grozą i klimatyczna. Może być inspiracją do powstania wielu książek o tematyce fantastycznej, jak i absurdalno-surrealistycznej. Za nielogiczne i groteskowe sceny uważam pozbawienie głowy matki przez Horusa, po czym zastąpienie tejże głowy krowim łbem. Jest tu dużo więcej mrocznych i jednocześnie zabawnych historii; żeby je poznać, wystarczy sięgnąć po „Mity i symbole starożytnego Egiptu” Andrzeja Niwińskiego.

Copyright © 2012 Maligna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz