7.04.2013

Bliskie spotkanie z geniuszem


Tytuł: „Stanisław Wyspiański
Autor: Waldemar Okoń
Seria: Wielcy Malarze/Wybitne Dzieła
Wydawnictwo: Wyd. Dolnośląskie
Recenzent: Indygo





Stanisław Wyspiański – poeta, malarz, artysta młodopolski jest dziś symbolem twórcy wszechstronnego i genialnego. Poświęcono mu w związku z tym niejedną biografię i monografię. Książka Waldemara Okonia, choć niewielkich rozmiarów, może zostać zaliczona do tych najpiękniej wydanych. Uwagę czytelnika zwraca lakierowana okładka z elegancką granatową wyklejką. Z przodu wykorzystano fragment pastelowego „Autoportretu z żoną” z 1904 roku, natomiast z tyłu obraz „Planty nocą”. Ten wybór nie wydaje się być przypadkowy, nawiązuje on do krakowskich korzeni artysty i jego związków z kulturą ludową.

Biografia Wyspiańskiego została podzielona na kilka oddzielnych, właściwie zamkniętych opowieści, ujętych w rozdziały. Rozpoczyna ją część pt. „Dzieciństwo – nauka i pierwsze prace”, kończą „Ostatnie lata”. Pozostałe rozdziały, bogato ilustrowane barwnymi ilustracjami lub czarno-białymi fotografiami, dotyczą różnych dziedzinach sztuki uprawianych przez tego wybitnego artystę. Znajdziemy tu więc projekty witraży („Polonia”, „Madonna z Dzieciątkiem”, „Bóg Ojciec – Stań się”, „Błogosławiona Salomea” i inne), ilustracje do „Iliady”, która miała się ukazać w 1903 roku w tłumaczeniu Lucjana Rydla. Nie brak również zdjęć secesyjnych mebli projektu Wyspiańskiego, kostiumów teatralnych do spektakli (np. „Bolesław Śmiały”), licznych portretów i autoportretów.  

W książce życie prywatne twórcy zostało potraktowane marginalnie. Czytelnik znajdzie więc tylko nieliczne wzmianki o rodzicach, żonie i dzieciach młodopolskiego artysty, bo dla autora książki najważniejsza jest jego twórczość. Stąd częste informacje o podróżach artystycznych, zdobytym wykształceniu, inspiracjach. Niezwykle ważne miejsce zajmuje w opowieści o Wyspiańskim Kraków; poznajemy to miasto okiem malarza, bo ukazał je na niejednym obrazie, choćby „Barbakan”, „Roztopy marcowe” i „Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki”.

Książka Waldemara Okonia jest świetnym wstępem do zapoznania się z twórczością Stanisława Wyspiańskiego. To bardzo konkretna, napisana przystępnym językiem, bogato ilustrowana opowieść o artyście, secesji i krakowskiej Młodej Polsce.

Copyright © 2013 Indygo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz